piątek, 3 października 2014

Norwegian wood - Haruki Murakami

Książkę którą dzisiaj recenzuje dostałam od mojej przyjaciółki na urodziny. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z tym autorem, lecz co chwile widziałam pozytywne opinie na temat jego książek.
Z początku byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej pozycji, bo nie przepadam za powieściami o miłości. Jednak co to otrzymałam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Tytuł: Norwegian Wood
Autor: Haruki Murakami
Seria:------
Wydawnictwo: MUZA SA
Wyzwania:
Rekord 2014

Bardzo spodobał mi się opis książki, a szczególnie fragment o tym, że książka zaczyna się od piosenki Beatlesów. Jednak w rzeczywistości nic takiego nie zauważyłam, a sprawdzałam tekst tej piosenki. To spowodowało, że już od początku miałam złe mniemanie o tej pozycji. Na szczęście z czasem moja ocean się zmieniała.

Autor bardzo fajnie opisywał myśli i emocje głównego bohatera. Dzięki temu miałąm okazje zobaczyć świat oczami chłopaka i powiem wam, że trochę mnie to przeraziło, ale i zaintrygowało. Toru był zupełnie inny od swoich kolegów. Nie myślał ciągle o seksie, ani o tym komu teraz dołożyć. Był spokojnym, bardzo uczuciowym i wrażliwym młodym mężczyzną, który do ostatniej strony zastanawiał się nad sensem życia. Bardzo spodobało mi się jego patrzenie na świat, przez bardzo polubiłam go. Mam wrażenie, że autor wplótł parę wątków ze swojego życia do tej książki, bo sposób opisywania emocji jest niesamowity i bardzo rzeczywisty.

                           "Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią."

Drugą i już ostatnią rzeczą, która mi się nie podobała to fakt, że główny bohater [jednak] przespał się z każdą bohaterką tej książki. Pod koniec powieści doszło do tego, że poszedł do łóżka z 40 letnią przyjaciółką jego zmarłej dziewczyny. Do czego to już doszło !!

Co do samych scen łóżkowych to autor bardzo fajnie je opisywał. Były one bardzo dokładne, ale nie obrzydzające. Murakami bardzo umiejętnie opisywał wydarzenia i emocje bohaterów. Czułam dokładnie to co dana postać przez co mogłam jeszcze głębiej wdrążyć się w akcje.

                      "Jeżeli czytasz to samo, co inni ludzie, potrafisz myśleć tylko tak jak oni."

Książkę polecam wszystkim fanatykom dobrej powieści romantycznej oraz miłośnikom Japonii, Dzięki tej powieści dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat tego kraju, a przy okazji go pokochałam :-)

Ocena: 7/10
2 komentarze:

  1. Wszystkie książki Murakamiego jeszcze przede mną...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam jeszcze nic Murakamiego, ale chyba nie będę zaczynała od tej pozycji - staram się trzymać z daleka od wszystkiego, co ma zbyt dużo scen erotycznych.

    OdpowiedzUsuń