poniedziałek, 10 sierpnia 2015

SPOILERY Pandemonium - Lauren Oliver

Znalezione obrazy dla zapytania pandemonium książkaTytuł: Pandemonium
Autor: Lauren Oliver
Seria: Delirium 2
Wydawnictwo: Otwarte

Lena żyje w świecie, w którym [miłość] uznano za niebezpieczną chorobę, a ludzie poddawani są zabiegowi, po którym już nigdy nie będą mogli kochać. Tuż przed operacją dziewczyna zakochuje się w Aleksie. Ich wspólna ucieczka kończy się tragicznie... Wśród dymu i płomieni Lena widzi twarz ukochanego po raz ostatni.
Zrozpaczona przystępuje do ruchu oporu, by walczyć o wolność i [miłość]. Na jej drodze staje tajemniczy Julian.
Czy można pokochać największego wroga?

Serię "Delirium" rozpoczęłam jakieś 2, bądź 3 lata temu. Wtedy właśnie sięgnęłam po pierwszy tom. Po jego skończeniu od razu chciałam przeczytać kolejne, lecz moje biblioteka skrupulatnie mi to utrudniała. W końcu po 2 latach dokupiono nowe egzemplarze (gratulacje dla osoby, która wypożyczyła i nie oddała poprzedniego egzemplarza) i mogłam dokończyć tą świetnie zapowiadającą się serię.

Drugi tom jest zupełnie inny od poprzedniego. Nie jest już to całkowicie oryginalny świat bez miłości. Główna bohaterka Lena dostała się do Głuszy, jednak nic nie jest takie jak miało być. Jej chłopak, a za razem sprawca ucieczki, zginął. Teraz Lena musi sobie radzić sama. Na szczęście kilka dni po przekroczeniu granicy, grupa odmieńców mieszkających w Głuszy, znajduje Lenę i zabiera ją do swojej kryjówki. Tam dziewczyna powraca do sił i staje się częścią grupy.
         "Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi."
Głusza, gdzieś to już słyszałam. Zbombardowane tereny, las, brak wody pitnej i jedzenia, kryjówki pod ziemią. Czyżby Igrzyska Śmierci zawędrowały do Stanów Zjednoczonych? Otóż to. Odmieńcy to trybuci, a Głusza to arena. Widać tutaj jak pani Oliver wzoruje się na tak znanej powieści. Na szczęście akcja książki nie opiera się tylko na tych wydarzeniach. Akcja dzieje się w dwóch różnych miejscach i  nie w tym samym czasie. Drugim miejscem akcji jest centrum miasta Nowego Jorku. To tutaj dzieją się najważniejsze rzeczy. Autorka pokazała nam niesamowite miejsca na powierzchni ( i nie tylko) Nowego Jorku. Poznajemy kwatery i azyle buntowników, które nie mają nic wspólnego luksusem, bądź z jakimkolwiek standardem.

Główna bohaterka przechodzi wielką zmianę. Jej charakter się zmienia. Tak właśnie działa Głusza. Zmienia przeciętnych ludzi w pełnych odwagi buntowników o wolność, na jaką zasługują. Ich zasadą jest to, aby nigdy nie mówić o tym z "przed", czyli o czasach zanim przekroczyli granicę Głuszy. To jest tajemnica, którą każdy z nich nosi głęboko w środku. Liczy się Teraz. Każdy z nich ma nowe przezwisko. Spotykamy tutaj m.in.: squirrel - wiewiórkę, bramble -jeżynę, czy blue. Ich nowe imię, ma związek z ich historią. Historią z Głuszy. 
"(…) ludzie sami są jak tunele: jak kręte, ciemne przestrzenie i głębokie jaskinie. Nie da się poznać wszystkich zakamarków ich duszy. Nie można ich sobie nawet wyobrazić."
Głusza mimo, iż jest podobna do areny igrzysk, to jednak ma w sobie coś nie zwykłego i zupełnie innego. Autorka potrafiła stworzyć nowe elementy, które powodują, że to jest JEJ świat. Wartka akcja i ciągłe zaskoczenia to zdecydowanie plusy tej powieści. Jednak mimo to, pierwszy tom tej serii podobał mi się bardziej. Może to sentyment? Tak, czy tak polecam wam tą serię, bo jest zupełnie inna od tych, które znamy.

Ocena: 8/10


1 komentarz:

  1. Czytałam i podobała mi się bardziej niż pierwszy tom serii, widać jak główna bohaterka dojrzała. Przyjemne czytadło, nie czytałam jeszcze finału i mam nadzieję że autorka "dała radę" z zakończeniem.

    OdpowiedzUsuń